Вести, забава, спорт...
Browsing Category

Македонија

РУСИЈА СО НЕОЧЕКУВАН ПОТЕГ ВО ВРСКА СО МАКЕДОНИЈА: Поддршка за енергичните политики на премиерот…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Олег Шчербак, амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија. Рускиот амбасадор ја поздрави енергичната посветеност на премиерот Заев и неговиот…

Она што и го направила оваа гатачка на скопјанка ќе го памти цел живот

Четириесет и тригодишна скопјанка била измамена во нејзиниот дом кога гатачка ѝ го зела семејното злато и побегнала. Според полицијата, настанот бил пријавен вчера во 12,30 часот во Полициската станица Гази Баба. М.Р.(43) од Скопје…

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ призна дека ги презадолжи граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ призна дека за 11 години ги презадолжи граѓаните, а парите ги потроши на криминални тендери, скапи фасади и луксузи, реагира СДСМ на обвинувањата од опозицијата дека владата ја презадолжила државата. „Владата предводена од СДСМ…

Серија земјотреси ја вознемирија Македонија

Серија земјотреси утрово ги вознемирија жителите на Пехчево, Берово и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје денеска регистрира серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 115 километри…

Тежок инцидент на “Маршал Тито” – Мораше да интервенира и македонската полиција

На ден 18.10.2017 година во 09,15 часот  во Струга на ул. “Маршал Тито“ пред аптеката, Б.Н.(52) со закана со нож од И.И.(48) од с.Заграчани-Струга, се обидел да одземе седативи, по што И.И. се повлекол во аптеката и повикал полиција. На…

Страшна несреќа во Македонија: Со кола влетал во бифе, итно на Трауматологија

На 18.10.2017 година во 14,30 часот во с.Мешеишта -Охрид, на локалниот пат во центарот на селото, возило „Лада 110“ со охридски регистарски ознаки, управувано од В.К.(53) од с.Мешеишта, удрило во ограда од објектот на селското бифе. Во…

Познат идентитетот на починатиот во страшната сообраќајка која што се случи на патот Градско –…

На 18.10.2017 година во 12,30 часот на регионалниот пат Градско-Прилеп се случила сообраќајна незгода помеѓу возило „Пежо 307“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Ј.К.(30) од Скопје и возило „Опел Аскона“ со прилепски регистарски…

Затворена границата кон Грција

Поради штрајк на грчките царински служби денеска ќе биде во прекин сообраќајот на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција. Границата ќе може да ја поминат само пешаци. Како што соопштија од МВР, на Граничниот премин…

МВР чека известување од Грција за да почне постапката за екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Министерството за внатрешни работи чека и официјално да биде известено од грчките власти за да почне постапката за екстрадиција на поранешните началници Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои синоќа биле уапсени во Солун. По добивањето на…

Викендов сончево и топло, од понеделник дожд

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб ветер од јужен правец. Дневната температура ќе се движи од 23 до 28 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со умерена облачност претпладне. Температурата ќе…